“ Mužské meno pochádzajúce zo starého germánskeho mena „Hrodberht“, ktoré sa skladá z dvoch slov: „hrod“ = „sláva“ + „berht“= „žiara“. Róbert je teda... ”
mužské krstné meno odvodené z latinského mena „Antonius“, čo bol významný rimanský rod. Zvyčajne sa za základ tohto mena považuje lat. slovo „ante“ t. j. „pred“, preto by sa mohlo preložiť ako „predný“ či dokonca „významný“. Iným možným základom mena je latinské slovo „antos“, t.j. „povolenie“.
V histórii sa stretávame hneď s niekoľkými svätými s týmto menom. Svätý Anton Veľký (tiež Anton Pustovník) je pokladaný za zakladateľa mníšskeho stavu. Jeho prezývka je aj „Otec mníchov“. Ďalším svätým Antonom je Svätý Anton Paduánsky uznávaný za divotvorcu a patróna stratených vecí.
Antonov oslovujeme Tono, Tony, Tonko, Toňo.
Anton Bernolák – kňaz, jazykovedec a prvý kodifikátor spisovnej slovenčiny, Anton Pavlovič Čechov – ruský autor, Antonín Dvořák – český hudobný skladateľ, Antonín Novotný a Antonín Zápotocký - československí prezidenti, Antoine de Saint-Exupéry – francouzský spisovateľ, Antonio Vivaldi a Antonio Rosetti– talianski hudobní skladatelia, Anthony Hopkins – americký herec, Anthony 'Tony' Blair – bývalý britský premiér, Antonio Banderas – herec španielskeho pôvodu